Twój koszyk 0 zł

Wsparcie

Montaż i pielęgnacja ściany korkowej

 

 

 

Przygotowanie

Korek ścienny i klej należy pozostawić w pomieszczeniu, w którym będzie on montowany na 24 godziny. Podczas przechowywania i montażu utrzymuj temperaturę w zakresie od 18 oC do 20oC. Nie montuj korka w pomieszczeniu gdzie temperatura jest niższa niż 15 oC.
Ściana powinna być sucha i równa, bez wypukłości, wolna od tłuszczu, brudu i kurzu. Jeżeli na ścianie znajduje się farba olejna, lateksowa lub tapeta należy je usunąć a ścianę oczyścić z pyłu i zagruntować gruntem uniwersalnym.
W celu sprawdzenia czy nasze wyobrażenie o ścianie będzie dobrą kompozycją względem reszty aranżacji, warto przymierzyć płytki przed nałożeniem kleju.

Jaki klej wybrać

Obecnie na rynku jest bardzo dużo rodzajów klei, które możemy użyć do montażu korka.

Najpopularniejsze są kleje kontaktowe, które dzielą się na wodne i rozpuszczalnikowe.

Klej kontaktowy rozpuszczalnikowy -  ma charakterystyczny zapach. Nakłada się go za pomocą syntetycznego płaskiego pędzla. Klej nakładamy na korek oraz ścianę.

Klej kontaktowy rozpuszczalnikowy w sprayu – ma lekko wyczuwalny zapach, który dość szybko się ulatnia. Nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi do aplikacji. Nakłada się go na korek oraz ścianę.

Klej kontaktowy wodny – nie posiada zapachu. Nakłada się go na obie powierzchnie za pomocą wałka welurowego.

Potrzebne materiały

  • Wałek lub pędzel do kleju
  • Miarka
  • Poziomica, linijka
  • Nóż do tapet
  • Ołówek
  • Gumowy wałek dociskowy

Montaż korka ściennego

W zależności od rodzaju użytego kleju należy rozprowadzić go cienką warstwą na ścianę oraz arkusz korkowy. Przed przyłożeniem płytki do ściany klej powinien przeschnąć ( czas określony według zaleceń producenta kleju).
Korek montować precyzyjnie i starannie zaczynając od dokładnego umiejscowienia krawędzi płytki. Przy użyciu kleju kontaktowego korekta płytki jest wręcz niemożliwa, gdyż klej od razu mocno wiąże. 
Gdy płytka jest na miejscu, dociśnij ją dłonią po całej powierzchni, aby upewnić się, że wszystkie części płytki stykają się ze ścianą. Następnie użyj gumowego wałka, by zapewnić idealne przyklejenie płytki do ściany (pamiętaj, że użycie samej ręki to za mało). Jeżeli wydostał się spod płytki nadmiar kleju należy go natychmiast usunąć.
Pielęgnacja i czyszczenie ściany korkowej
Korek ścienny jest bardzo prosty w utrzymaniu czystości. 
Należy jednak pamiętać by nie czyścić go silnymi detergentami i mocno nie szorować. 

Do czyszczenia i pielęgnacji użyj wosku pszczelego. Nanieś go na miękką ściereczkę i delikatnymi ruchami oczyść z zabrudzenia. Przy delikatnych zabrudzeniach wystarczy przemycie letnią wodą. Co jakiś czas zaleca się dodatkowe nałożenie wosku pszczelego w celu lepszej impregnacji.

 

 

Opublikowano: